Programy Aionela
Solidne, darmowe oprogramowanie dla każdego
www.aionel.net
GłównaMisjaAktualizacjeHistoriaObjaśnieniaPodziękowaniaMapa
Wstęp ProgramyGryWygaszacze CzcionkiWtyczkiSkórkiProgramowanieInne
ArtykułyFilmyD.netPocztówkiKrówki
O mniePublikacjeNagrodyUżytkownicyKontakt
ŁączaKsięgaSonda Kanał RSS
Misja
Podstawowym celem istnienia serwisu Programy Aionela jest udostępnianie autorskiego oprogramowania, do którego powinny pasować takie określenia jak: darmowe, wysoce konfigurowalne, dopracowane, szanujące przyzwyczajenia użytkownika czy wreszcie dobrze udokumentowane. Autorem wszystkich zamieszczonych w serwisie materiałów jest Piotr Chodziński (czyli ja, a więc także autor tekstu, który właśnie czytasz :)).

Poprzez oprogramowanie darmowe należy rozumieć programy, z korzystaniem z których nie wiążą się żadne opłaty. Programy takie rozpowszechniane są najczęściej na licencji Freeware. Nie kłóci się także z tym założeniem licencja Postacardware, gdzie przesłanie pocztówki w ramach podziękowania jest opcjonalne. Ponadto, pocztówka taka ma raczej wartość symboliczną; nie mogę jej sprzedać, ani wykorzystać w żadnym innym - jak tylko kolekcjonerskim - celu.

Aplikacje wysoce konfigurowalne umożliwiają dostosowanie swojego wyglądu i sposobu pracy do wymogów użytkownika. Zawsze kiedy pojawia się wątpliwość co do tego czy dana operacja powinna być realizowana w jeden czy inny sposób, umieszczam w dialogu konfiguracji stosowną opcję. Sam nie znoszę korzystać z programów, w których wolałbym, aby coś wyglądało nieco inaczej, niż wymyślił to sobie autor, nie dając jednocześnie użytkownikom żadnego wyboru. Ponadto staram się aby osoby, które nie lubią zaglądać do wszelkich konfiguracji, korzystając z domyślnych ustawień nie były zdziwione nietypowym zachowaniem programu itd.

Programy dopracowane, to takie gdzie interfejs użytkownika, zasada działania oraz większość możliwych zastosowań zostały od początku do końca przemyślane. Stąd, jeśli użytkownik postara się zadziałać w sposób nietypowy, zostanie o tym poinformowany, a nie zastanie zawieszoną aplikację. Oczywiście nie istnieją programy komputerowe pozbawione błędów, niemniej zawsze staram się testować własne programy w jak największej możliwej ilości kombinacji konfiguracji zarówno programowej oraz (jeśli ma to w danym przypadku znaczenie) sprzętowej. Najlepszy dowodem na dopracowanie moich aplikacji jest fakt, że często kończy się na wersji 1.00 - po prostu nie ma już czego dodawać ani poprawiać :).

Oprogramowanie, które szanuje przyzwyczajenia użytkownika między innymi nie zmusza go do korzystania z konkretnej kolorystyki, podczas gdy w systemie zdefiniowana została inna. Nie wygląda nienaturalnie, gdy wybrany został nietypowy Wizualny Styl. Nie używa domyślnych kursorów, podczas gdy ustawione są nietypowe itd. Słowem, moje programy starają się zachować spójność z resztą interfejsu systemu operacyjnego z którego korzystasz, niezależnie od tego jak bardzo odbiega on od typowego wyglądu.

No i wreszcie programy dobrze udokumentowane, to takie do których dostarczono kompletną dokumentację. Zawsze staram się, żeby korzystanie z moich aplikacji było w miarę intuicyjne, niemniej jeśli użytkownik ma jakiekolwiek wątpliwości co stanie się po użyciu danej opcji, albo dlaczego jedna z pozycji w menu jest aktualnie niedostępna - plik pomocy jest miejscem gdzie znaleźć można odpowiedź. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie da się przewidzieć wszelkich możliwych problemów na jakie natraficie korzystając z moich programów, stąd w razie czego zapraszam do kontaktu ze mną.

Warto pamiętać, iż powyższe określenia nie muszą koniecznie dotyczyć programów. Są to cechy uniwersalne, które w pewnym stopniu odnieść można nie tylko do programów narzędziowych, ale także do udostępnianych przeze mnie gier, wygaszaczy ekranu, wtyczek (zresztą tak właściwie to wszystko także są programy), czcionek, skórek itd.

Celem dodatkowym istnienia serwisu jest prezentowanie wszelkich innych moich "tworów", uznanych przeze mnie za potencjalnie interesujące dla odwiedzających serwis. Przykładem mogą być artykuły, czy moje kolekcje: pocztówek i wszystkiego co związanego z krówkami.

Copyright (c) 2000 - 2014 Piotr Chodziński. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zbudowane z poprawnym wykorzystaniem: XHTML 1.0 Strict, CSS 2.1, RSS 2.01, jQuery 1.52.
Polskie znaki kodowane w standardzie ISO-8859-2. Współpracuje z każdą nowoczesną przeglądarką.